calgon-tabletki-12-szt

Ile kosztuje używanie Calgonu i czy to się opłaca?

Czy warto kupować Calgon?

Miałem niedawno nieprzyjemną sytuację. Moja 10 letnia pralka przestała działać. Rozkręciłem ją na drobno i szybko doszedłem do przyczyny awarii, którą była uszkodzona grzałka, grubo oklejona kamieniem z wody.

pralka-przepalona-grzalka-wody
Przepalona grzałka wody w pralce.

Koszt jej wymiany wraz z robocizną i dojazdem po części wyniósł niecałe 50 zł (okolice Poznania). Niewiele prawda? Pytając w serwisie AGD czy jeśli używałbym Calgonu to czy uniknąłbym tej sytuacji? Odpowiedź nie była jednoznaczna. Kupując Calgon nikt nam przecież nie zagwarantuje tego, że grzałka w pralce nigdy się nie przepali. Ile Calgonu kupiłbym za 50 zł? Na pewno nie byłby to zapas na 10 lat! Drugi przykład z życia – moi rodzice używają ponad 21 lat tę samą pralkę. Pralka jest w dobrej kondycji mimo jej wieku, ponieważ ojciec uwielbia majsterkować (chyba odziedziczyłem to po nim) i jeśli tylko coś jest z nią nie tak – zaraz wymienia na nowe jakieś łożysko za kilka złotych. Działa bezproblemowo, ale pewnie pierze trochę mniej wydajnie niż obecne modele i zapewne zużywa więcej zasobów (prąd i woda).

Wspominam miło wizytę w serwisie AGD, w którym kupiłem grzałkę do mojej 10 letniej pralki, a z ust przemiłego sprzedawcy części padły słowa: „Jeśli przez 10 lat kupowałby Pan Calgon i używał go zgodnie z zaleceniami, to po 10 latach kupiłby Pan sobie zupełnie nową pralkę!” – pewnie miał rację. Jadąc autem do domu z nowo zakupioną grzałką, pomyślałem o tym, że muszę to policzyć!

Calgon w tabletkach można kupić np. na Allegro już w cenie około 18zł (z dostawą) za opakowanie 12 tabletek. Jedną tabletkę trzeba dodać do jednego prania. Pralka u nas (rodzina 2 + 2) chodzi średnio co drugi dzień – więcej pewnie w weekendy, a mniej w tygodniu. Zatem potrzebowałbym 182 tabletki. Dzieląc to przez 12 (liczba tabletek w paczce) otrzymuję wynik 15 (z hakiem) paczek na rok. Daje to koszt zakupu Calgonu na poziomie 270 zł rocznie. Jak łatwo policzyć przez 10 lat nazbiera się niezła sumka – 2700 zł.

Pralkę o podobnych parametrach, zupełnie nową można kupić za maksymalnie 1500 zł.

Oczywiście wyszliśmy z założenia, że przepala nam się grzałka za 50 zł. Nawet jeśli stracimy zespół piorący wart 700 zł – nadal nie opłaca nam się używać Calgonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *