Zmywanie naczyń - dla alergików

Odkamieniacze - co to takiego?

Twarda woda to zmora każdego kto dba o porządek. Zacieki z kamienia pojawiające się na kabinie prysznicowej, bateriach i słuchawkach prysznicowych potrafią spędzać sen z powiek niejednemu z nas. Jednak środki tpy Cilit radzą sobie z tym całkiem nieźle.

Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba pozbyć się kamienia z takich urządzeń jak np. czajnik elektryczny czy klasyczny czy ekspress do kawy.

Oczywiście warto filtrować wodę przy użyciu filtrów osmozowych czy zwykłych filtrów przelewowych w formie dzbanka. Jednak mądry polak po szkodzie. Jak poradzić sobie z kamieniem, który już mamy w czajniku? Mamy na to kilka sposobów.

Tabletki odkamieniające

Najbardziej przystępna forma odkamieniacza. Dzięki niewielkim rozmiarom łatwo je przechowyawć i nie istnieje ryzyko rozlania takiego środka. Dodatkowo tabletki często zabarwiają wodę na niebiesko, co nie pozostawia wątpliwości czy w urządzeniu znajduje się woda, czy rozpuszczony odkamieniacz. Jednak takie tabletki są stosunkowo drogie i pod tym względem wypadają najmniej korzystnie w stosunku do pozostałych metod usuwania kamienia.

Odkamieniacze w płynie

Skuteczne, wydajne i nieco tańsze niż rozpuszczalne tabletki. Minusem jest przechowywanie - duże opakowania (najbardziej opłacalne cenowo) trzeba przechowywać otwarte, co wiąże się zryzykiem rozszczelnienia i wylania detergentu. Płyny odkamieniające są zazwyczaj bezbarwne, co niesie za sobą ryzyko przypadkoweg spożycia przez innych domowników.

Ocet

Chyba najbardziej znany i tradycyjny środek odkamieniający, który doskonale znają nasze bacie. W niskich stężeniach (wymieszany z dużą ilością wody) jest mało skuteczny, a duże stężenia (choć skuteczne) wypełniają nasze mieszkanie nieprzyjemnym zapachem na kilka godzin. Środek tani, ale uboczne skutki praktycznie uniemożliwiają komfortowe stosowanie.

Kwasek cytrynowy

Domowy sposób i do tego skuteczny. Mimo tego, że ustępuje profesjonalnym środkom chemicznym pod względem szybkości usuwania kamienia, to jego cena i bezpieczeńśtwo stosowania są bardzo dużym plusem. Wsypujemy proszek do gotującej się wody i po kilku minutach kamień znika.

Jak widać - metod jest wiele. Różnią się ceną, skutecznością i łatwością stosowania. Wybór pozostaje po Waszej stronie :)

Opublikowano