Zmywanie naczyń - dla alergików

Płyny do mycia naczyń dla alergików

Płyn do mycia naczyń to chyba najczęściej kupowany przez nas detergent. Nie zawsze mamy w kuchni zmywarkę, czasami musimy też umyć coś na szybko. Prędzej czy później po niego sięgniemy, co niestety dla części skończy się wysypką i swędzeniem. Płyny do mycia naczyń dla alergików powoli wkraczają do naszych sklepów, a sprzedawcy poszerzają o nie swoją ofertę. Jakie środki wybrać? Co jeśli zupełnie musimy zrezygnować z detergentów?

Dlaczego płyny do mycia naczyń uczulają?

Przede wszystkim celem środków do zmywania jest doczyszczenie zabrudzeń takich jak na przykład tłusta patelnia po gotowaniu. W praktyce oznacza to, ni mniej ni więcej, że musi być to naprawdę silny detergent (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate itp.), czyli ma potencjał żeby nas uczulić.

Oprócz silnych środków czyszczących mamy też mocne konserwanty, które chronią płyn przed zepsuciem się. Wśród nich często pojawiają się pochodne owianego już złą sławą formaldehydu. Środek ten zdobył rozgłos w internecie za sprawą odżywek do paznokci, które dramatycznie zniszczyły paznokcie niektórych konsumentek (przyświecała idea podobna do szczepionek – środek szkodliwy w niewielkich dawkach stymuluje organizm, w tym wpadku paznokieć, do wzmocnienia i obrony).

Warto zwrócić uwagę nawet na składniki z pozoru mające chronić naszą skórę przed szkodliwym wpływem silnych detergentów i konserwantów. Zatrważająca ilość osób uczulona jest na przykład na lanolinę, po która bardzo często sięgają producenci.

Płyny łagodne dla alergików

Szukając delikatnych środków czyszczących warto zwrócić się w stronę płynów ekologicznych, które są całkowicie biodegradowalne. Najczęściej zawierają one wodę oraz substancje powierzchniowo czynne, na przykład olej kokosowy albo kwasek cytrynowy.

Płyny łagodne dla alergikówJedne z najdelikatniejszych płynów na rynku produkuje firma Sonett. Preparaty te są wegańskie oraz uzyskały Eko-Laur Konsumenta 2009. W składzie nie znajdziemy barwników, konserwantów, substancji petrochemicznych, czy zapachowych. Dostępne są głównie w sklepach internetowych.

Warto zwrócić jednak też uwagę na produkty takich firm jak: EDL Dermo, Seventh Generation, Etamine du Lys, czy Biały Jeleń.

Co jeśli uczulają nas nawet delikatne płyny?

Jeśli dobrze tolerujemy lateks możemy spróbować zmywać naczynia w rękawiczkach. Natomiast jeśli i na to jesteśmy uczuleni – warto wypróbować zmywanie bez płynów i sięgnąć na przykład po ekologiczne orzechy piorące. Nie dość, że nie uczulą, to jeszcze rozwiązanie jest eko 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *