Zmywanie naczyń - dla alergików

Płyny do mycia podłog - jak wybrać?

Mycie podłóg to jeden z ważniejszych etapów sprzątania i dbania o mieszkanie. Czysta podłoga to niejako wyznacznik tego, jak dużą wagę przykładamy do porządku i niejako nasza wizytówka w oczach gości.

Aby prawidłowo dbać o podłogę, powinniśmy wybrać środek odpowiedni do jej rodzaju, a także biorąc pod uwagę inne czynniki, wymienione poniżej.

Jak wybrać płyn do mycia podłóg?

Moim zdaniem istnieją trzy najwazniejsze kryteria:

 1. Rodzaj podłogi

  Do wyboru mamy płyny do:

  • do mycia paneli i podłóg drewnianych

   Tego typu płyny idealnie sprawdzą się przy myciu podłog zarówno z paneli, jak i parkietów czy desek. Najczęściej zawierają olejki, które chronią i konserwują drewno, tak by podłoga służyła przez długie lata.

  • do mycia płytek i PCV

   Takie środki przydadzą się w dbaniu o podłogi w kuchni, łazience, schodach czy balkonach - wszędzie tam gdzie znajduje się glazura, terakota czy kafelki. Płyny takie z powodzeniem można także wykorzystywać do mycia wykładzin PCV i linoleum. Środki tego typu nie nadają się do mycia podłog z drewna - ze względu na silniejsze substancje czyszczące mogą niszczyć ochronne warstwy paneli/parkietu, co może znacznie przyspieszyć ich starzeznie.

  • płyny uniwersalne

   Są to płyny, które można stosować do dbania o każdy rodzaj podłóg - od drewnianych po PCV czy płytki. Nie są tak silnymi detergentami jak dedykowane płyny do czyszczenia płytek/PCV, więc nie zaszkodzi naszej drewnianej podłodze. Jednak takie płyny nie zawierają też olejków ochronnych do drewna. Plusem tego typu rozwiązania jest jeden płyn do każdego rodzaju podłogi w naszym domu.

 2. Marka

  Znana i ceniona marka to jedno z kluczowych kryteriów, którym powinniśmy się kierować wybierając środki czystości. W przypadku płynów do mycia podłóg to marki takie jak: Sidolux, Ajax, CIF, Bref i Mr. Muscle.

 3. Cena

  Jeżeli zależy nam na tym, aby utrzymywać podłogi w swoim domu w nienagannym stanie, regularne ich mycie jest bardzo ważne. Wiąże się to z dużym zużyciem detergentów, więc cena też jest bardzo ważnym kryterium wyboru płynu. Jednak warto tutaj zachować rozsądek - nigdy nie powinniśmy wybierać tanich płynów nieznanych marek. Zdecydowanie lepiej jest polować na promocje na produkty topowych producentów lub kupować duże opakowania (np. 5l), które w przeliczeniu na 1l wychodzą znacznie taniej.

Wszystkie wpsomniane kryteria są bardzo ważne i warto wziąć je pod uwage kupując idealne płyny do naszej podłogi.

Opublikowano