Preparaty do zmywarek, to nie tylko tabletki – co warto kupić?

Preparat do zmywarki„? Większość z nas od razu ma w głowie jedną odpowiedź: tabletki. Ale na rynku – oprócz najpopularniejszych środków do zmywania – jest też cała gama produktów, które mają pomóc utrzymać naszą zmywarkę w dobrym stanie, a nasze naczynia uczynić nieskazitelnie czystymi. Co mamy do wyboru? I najważniejsze: co naprawdę warto kupić?

Sól do zmywarki

Zacznimy od soli, które według producentów mają (stosowane razem z tabletkami) znacznie poprawić jakość zmywania, a także ochronić naszą zmywarkę przed osadzaniem się kamienia.

W wodzie docierającej do nas przez wodociągi znajduje się spora ilość soli mineralnych składników, które niekoniecznie dobrze wpływają na nasze domowe sprzęty. Dodatkowo, z niezmiękczonej wody wytrącają się związki chemiczne, które pozostawiają na naczyniach nieestetyczny osad. Zmiękczanie wody polega na wiązaniu nadmiernej ilości związków wapnia i innych. W zmywarkach umieszcza się w tym celu wymieniacz jonowy, który jednak po pewnym czasie wymaga regeneracji. I w tym właśnie ma pomóc sól do zmywarek.

W swojej ofercie mają ją m.in. marki Finish, Somat i Ludwik. W Polsce popularna jest też sól niemieckiej marki Gut & Gunstig.

Kiedy warto używać soli do zmywarki? Najlepiej przyjrzeć się swoim naczyniom po zmywaniu – jeśli są czyste, a woda doprowadzana do naszego mieszkania nie jest bardzo twarda, użycie soli nie jest konieczne, a substancje zmiękczające używane w tabletkach poradzą sobie na spółkę z wymieniaczem jonowym. Natomiast jeśli na naszych naczyniach zaczyna pojawiać się osad, warto przemyśleć zastosowanie soli.

Czyściki i proszki do czyszczenia

Kolejnymi środkami, które mają pomóc nam w utrzymaniu zmywarki w dobrym stanie są czyściki w płynie lub kapsułkach i proszki do czyszczenia zmywarek. Mają one za zadanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i usunąć z nich brud, tłuszcz oraz kamień. Producenci obiecują, że dzięki temu zwiększy się jakość zmywania oraz zachowamy sprawne i prawidłowe działanie zmywarki przez długi czas. Pozbędziemy się też nieprzyjemnych zapachów.

Takie czyszczenie warto powtarzać conajmniej co 2-3 miesiące.

Na rynku znajdziemy czyściki i proszki m.in. marek: Dreft/Fairy, Finish oraz Dr Beckmann.

Nabłyszczacze

Głównymi zadaniami nabłyszczaczy mają być zapobieganie gromadzeniu się osadów i zacieków na naczyniach oraz skracanie czasu suszenia naczyń. Wiele nabłyszczaczy posiada też dodatki zapachowe.

Jeśli jesteśmy zadowoleni ze swoich tabletek do zmywarki, nabłyszczaczy możemy używać np. do zmywania kieliszków i innych naczyń, na których osad i zacieki są najbardziej uciążliwe i widoczne.

W sklepach znajdziemy m.in. nabłyszczacze Finish, Frosch oraz Gut & Gunstig. Ich skład jest dość podobny.

Zmywanie kieliszków
Zmywanie kieliszków może wymagać użycia nabłyszczacza

Zapachy, odświeżacze do zmywarek

Wewnątrz zmywarki, pomiędzy cyklami, może gromadzić się nieprzyjemny zapach, szczególnie odczuwalny podczas jej otwierania lub napełniania. W uporaniu się z nim mają nam pomóc zapachy do zmywarek (najczęściej dostępne są aromaty cytrynowe i limonkowe), które umieszczamy  na koszu na naczynia. Większość dostępnych zapachów ma wydajność do ok. 50-60 cykli.

Użycie takiego preparatu może oczywiście poprawić komfort korzystania ze zmywarki, warto jednak pamiętać, że brzydki zapach jest skutkiem gromadzenia się brudu i tłuczczu w urządzeniu, dlatego odświeżacze nie powinny zastępować regularnego czyszczenia zmywarki.

W swojej ofercie mają je m.in. marki Finish, Somat i Ludwik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *